Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się do komornika wraz z tytułem wykonawczym. We wniosku należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione. Jeśli z treści tytułu wykonawczego wynika, iż termin przedawnienia roszczenia upłynął, do wniosku należy dołączyć również dokument, na podstawie którego można stwierdzić, że doszło do przerwania biegu przedawnienia.
Wierzyciel musi mieć na uwadze, iż świadczenie którego spełnienia żąda powinno być dokładnie oznaczone. Jeśli mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym, należy wskazać wysokość należności głównej oraz wszelkich należności ubocznych do jakich zaliczamy m. in. : odsetki, koszty nadania klauzuli wykonalności, koszty procesu, koszty poprzedniej egzekucji itd. W sytuacji, gdy wierzyciel żąda wyegzekwowania odsetek za zwłokę, można ograniczyć się tylko do podania daty od której należy je liczyć. Wierzyciel ma prawo wnosić o wyegzekwowanie roszczenia wynikającego z treści tytułu wykonawczego w całości lub części. Oznacza to, że w momencie złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji może życzyć sobie wyegzekwowania całej kwoty należnego mu świadczenia, lub jego fragmentu.

Zgodnie z treścią art. 799 § 1 k. p. c. wierzyciel ma prawo do wskazania we wniosku kilku sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. W praktyce oznacza to, że wierzyciel wskazuje we wniosku, do jakich składników majątku dłużnika powinna być skierowana egzekucja, aby miał jak największe szanse, na zaspokojenie swojego roszczenia.
W przypadku braku takiej wiedzy wierzyciel może zlecić komornikowi ustalenie tych składników majątku oraz wskazać, iż wnosi o przeprowadzenie egzekucji z całego majątku należącego do dłużnika.

Wyjątek stanowi egzekucja z nieruchomości z której to komornik może prowadzić egzekucję wyłącznie na wniosek wierzyciela o czym szczegółowo mówi kolejny punkt pt. Jak złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości?

Należy pamiętać, iż wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji wiąże organ egzekucyjny. Oznacza to, że komornik nie może wyegzekwować od dłużnika więcej, niż zostało to wskazane we wniosku wierzyciela oraz tytule wykonawczym. Organowi egzekucyjnemu nie wolno prowadzić egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane przez wierzyciela we wniosku egzekucyjnym.

Zgodnie z treścią art. 783 § 4 tytuł egzekucyjny o którym w nim mowa, wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji może być złożony do komornika także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (EPU).

Powyższe reguluje art. 797 Kodeksu postępowania cywilnego.

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji do pobrania w zakładce DOKUMENTY.